Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Zapachy są wszędzie: od zapachu porannej kawy, który budzi nas do życia, przez wykwintne nuty naszych ulubionych potraw, po zapach skóry naszych najbliższych. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, jak zapachy wpływają na nasze życie? Kto z nas wie, że zmieniając zapach w pomieszczeniu, możemy wprawić człowieka w lepszy lub gorszy nastrój i wpłynąć na jego zachowanie podczas pracy czy egzaminu?

Reklama

Rzadko zastanawiamy się nad tym, ponieważ zapachy działają na granicy naszej świadomości. Przez większość czasu nie myślimy o nich, a mimo to są one z nami i wpływają na nas każdego dnia.

W jednym z badań uczestnikom podano do powąchania trzy różne próbki: naturalny zapach ciała jakiejś osoby, zapach ciała w połączeniu z dezodorantem zwykle przez tę osobę używanym i wreszcie zapach ciała w połączeniu z przypadkowym zapachem drogeryjnym. Uczestnikom najbardziej podobało się połączenie zapachu osoby z produktem, który sama sobie wybrała. To sugeruje, że nasze ciała i umysły mogą być bardziej związane z zapachami, niż się spodziewaliśmy.

Może to również świadczyć o tym, że człowiek dobiera dla siebie zapachy, które dobrze zgrywają się z chemią własnej skóry. Mogłoby to również tłumaczyć, dlaczego niektóre zapachy są dla nas szczególnie przyjemne, podczas gdy inne mogą nas irytować. Jednak to, co najbardziej fascynujące, to możliwość zastosowania tej wiedzy w domu i stworzenie w nim atmosfery spokoju, relaksu i bezpieczeństwa domowego zacisza.

Domowe wellness

Nie chodzi rzecz jasna o rozpylenie mieszanki zapachowej we wszystkich pomieszczeniach naszego mieszkania — tu trzeba działać subtelnie, tak jak działają zapachy. Możemy zacząć od rozłożenia w szafach i szufladach z bielizną suszonych ziół lub specjalnie do tego przeznaczonych ulubionych saszetek zapachowych. Kolejnym krokiem będzie wypranie ulubionych ubrań, których zazwyczaj używamy w domu, jak miękka dresowa bluza, z użyciem płynu do płukania. Wybierzmy taki, który szczególnie długo utrzymuje zapach, na przykład Lenor Perfume Therapy— do wyboru mamy między innymi zapach kwiatowego bukietu czy waniliowej orchidei.

Płyny, choć pięknie pachną, to jednak przeznaczone są do zmiękczania tkanin, więc sprawimy też przyjemność zmysłowi dotyku! Teraz można jeszcze upiec ciasto, którego aromat wypełni każdy zakamarek naszego mieszkania i zwabi domowników. Mało kto wie, ale ten właśnie zapach wielu osobom kojarzy się z bezpieczeństwem i beztroską rodzinnego domu.

Zdrowy sen

Jakość snu jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia. Odgrywa kluczową rolę dla naszego fizycznego zdrowia, funkcji mózgu, a także nastroju i produktywności w ciągu dnia. Jednak rzadko kojarzymy komfort nocnego odpoczynku z otaczającymi nas aromatami. Znajomość wpływu zapachów na sen może stać się narzędziem do poprawy jakości naszego życia.

Reklama

Na przestrzeni lat badania naukowe wykazały, że zapachy mogą wpływać na jakość i długość snu, a nawet na nasze sny.

Spokój i relaks na koniec dnia

Zapach pościeli może pomóc nam pomóc w odprężeniu i zasypianiu. Zapachy takie jak na przykład lawenda, są znane ze swoich właściwości relaksujących. Długotrwałe wdychanie tych zapachów może pomóc w łagodzeniu stresu i niepokoju, co jest kluczowe dla dobrego snu.

Na przykład, zapach lawendy wykazuje właściwości zwiększające jej produkcję, co pomaga nam zasnąć szybciej i utrzymać głęboki sen przez dłuższy czas.

Zapachy mogą także wpływać na nasze emocje i uczucia. Na przykład, jeżeli zapach pościeli przypomina nam o domu lub o przyjemnych wspomnieniach, może to przynieść nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które jest niezbędne do dobrego snu. By cieszyć się zapachem świeżej pościeli jak najdłużej, wybierajmy płyny do płukania o długim działaniu. Zapach płynów Lenor może utrzymywać się nawet przez siedem dni. Sięgając po dany zapach, kierujmy się własnymi preferencjami.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny. Dlatego ważne jest, aby znaleźć zapach, który właśnie dla nas jest relaksujący i przyjemny.

Artykuł z ekspozycją partnera

Zobacz inne treści